Регулаторите в Англия алармират за опасностите от стабилни монети

През последните години светът стана свидетел на безпрецедентно разрастване на криптовалутния пазар, което постави пред регулаторните органи нови предизвикателства. Особено тревожна тенденция за финансовите надзорници от Обединеното кралство е увеличаващата се популярност на т.нар. стабилни монети (stablecoins) и техният потенциал да застрашат монетарната стабилност на страната. Наблюдава се засилено внимание от страна на регулаторите към тези цифрови активи, които представляват криптовалути, обезпечени със стабилни активи като фиатни валути или благородни метали.
Засилено внимание към стабилните монети
На проведените на 4 и 8 Април заседания на Комитета по финансова политика на Обединеното кралство, регулаторите отбелязаха, че въпреки относително ограниченото взаимодействие между криптопазарите и реалната икономика, тази взаимосвързаност бележи съществен ръст. Особено внимание беше отделено на стабилните монети, които през изминалата година демонстрираха значително разширяване на своето присъствие на финансовите пазари.
В отговор на тези тенденции, британската централна банка, заедно с местния регулатор – Органът за финансово регулиране и надзор, работят активно по създаването на подходящи регулаторни рамки за стабилните монети. Основната цел на тези рамки е да се осигури финансова устойчивост и да се минимизират рисковете, свързани с използването на подобни цифрови активи.
Според Комитета, ключов фактор за устойчивостта на стабилните монети е нивото на ликвидност, както и кредитните и пазарни рискове на техните подкрепящи активи. Тези активи трябва да гарантират, че изкупуванията могат да бъдат извършени своевременно по номинална стойност, дори в периоди на финансов стрес или нестабилност на пазарите.
Опасения от офшорни стабилни монети
Комитетът изрази особена загриженост относно увеличаващото се издаване на офшорни стабилни монети в британски лири, които са подкрепени от неподходящи активи. Това явление крие сериозни рискове за финансовите пазари на Обединеното кралство и може да доведе до значителни последици за финансовата стабилност.
Още по-тревожен е фактът, че дори при наличието на подходяща регулация, по-широкото използване на стабилни монети, деноминирани в чуждестранни валути, може да направи някои икономики уязвими към риска от валутно заместване. Това означава, че местната валута може да бъде изместена от чуждестранна валута или криптовалута, което би имало сериозни последици за монетарния суверенитет на засегнатите държави.
Рискове за трансграничните плащания
Регулаторите изразиха загриженост, че ако използването на стабилни монети премине отвъд сферата на криптовалутните разплащания, това може да доведе до значителни последици за трансграничните плащания, както на дребно, така и на едро. При потоците на дребно, използването на стабилни монети от домакинствата и малките и средни предприятия за международни плащания може да доведе до валутно заместване и да увеличи риска от контрагенти.
Тези опасения придобиват още по-голяма тежест на фона на нарастващото приемане на стабилни монети в нововъзникващите пазари, особено в Африка. Според скорошен доклад на Chainalysis, стабилните монети вече съставляват почти половината от общия обем на транзакциите в Субсахарска Африка.

Африка като център на криптовалутно развитие
Доклад от края на 2024 г. предполага, че редица нововъзникващи икономики в Африка имат сериозен потенциал да се превърнат в центрове за цифрови активи. Бен Каселин, главен маркетинг директор на базираната в Йоханесбург криптоборса VALR, сподели за сайта Cointelegraph, че Южна Африка се превръща във входна точка към останалата част от континента, благодарение на доброто върховенство на закона и независимата съдебна система. Той подчертава, че процесът по регистриране на компания в страната е относително лесен, което допълнително стимулира развитието на криптосектора.
За разлика от развиващите се икономики, в развитите страни с лесно достъпна финансова инфраструктура, подобни тенденции са по-рядко срещани. Експертите често посочват липсата на банкови услуги и нестабилните местни фиатни валути като основни причини, поради които развиващите се страни, особено тези от Африканския континент, са по-склонни да приемат стабилни монети, базирани на долара, и други криптовалути.
Европейски регулаторни инициативи
Обединеното кралство не е единствената юрисдикция, която изразява тревога относно въздействието на стабилните монети и по-широката криптоиндустрия върху монетарната стабилност. Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) наскоро отправи предупреждение, че с разрастването на криптоиндустрията и нейното все по-тясно преплитане с конвенционалните финансови играчи, криптовалутите ще представляват нарастваща заплаха за стабилността на традиционните финансови пазари.
Наташа Казенав, изпълнителен директор на ESMA, изрази опасения, че бъдещи рязки спадове в цените на криптовалутите биха могли да окажат вторичен ефект върху европейската финансова система, подчертавайки необходимостта от стриктен регулаторен надзор.
В отговор на тези опасения, местните регулатори вече предприемат конкретни действия. В края на Март органът за застраховане на Европейския съюз предложи общо правило, което би задължило застрахователните компании да поддържат капитал, равен на стойността на техните криптовалутни притежания. Тази мярка е насочена към намаляване на рисковете за притежателите на застрахователни полици и повишаване на стабилността на финансовата система.
Бъдещи предизвикателства
С продължаващата интеграция на криптовалутите и стабилните монети във финансовата система, регулаторите ще бъдат изправени пред все по-сложни предизвикателства. Необходимостта от баланс между насърчаването на иновациите в сферата на финансовите технологии и осигуряването на адекватна защита на потребителите и финансовата стабилност ще изисква внимателен подход и международно сътрудничество.
Опасенията на регулаторите от Обединеното кралство подчертават необходимостта от по-задълбочено разбиране на потенциалните рискове, свързани с масовото приемане на стабилни монети, особено в контекста на глобализираната финансова система. В същото време, растящата популярност на тези цифрови активи в развиващите се пазари повдига важни въпроси относно финансовото включване и достъпа до глобалната икономика.
В крайна сметка, успешното регулиране на стабилните монети и криптовалутите ще зависи от способността на регулаторните органи да се адаптират към бързо променящата се технологична среда и да разработят рамки, които едновременно насърчават иновациите и минимизират рисковете за финансовата стабилност.