Bitcoin $94,400.00 -0.31%
Ethereum $1,804.09 -1.18%
BNB $598.85 1.14%
Solana $145.25 -1.12%
XRP $2.10 -3.56%
Dogecoin $0.17 -2.47%
Toncoin $3.01 -0.81%
TRON $0.25 -1.08%
Cardano $0.66 -3.35%
Avalanche $19.74 -1.20%
Shiba Inu $0.0000126 -2.38%
Price data by CoinGecko

SEC прекратява делото срещу Dragonchain в промяна на крипто подхода си

Съдийско чукче
Съдийско чукчеСнимка: CryptoNovini.com

Според информация от сайта AltcoinBuzz, Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) е взела решение да прекрати делото срещу блокчейн проекта Dragonchain, който по-рано беше обвинен в продажба на нерегистрирани ценни книжа. Това развитие е част от значителна промяна в регулаторния подход на комисията към криптовалутния сектор, която се наблюдава през последните месеци.

Историята на делото срещу Dragonchain

През 2024 година SEC обвини Dragonchain в незаконно набиране на приблизително 16,5 милиона долара чрез продажбата на токени DRGN. Според регулатора, по-голямата част от тези средства са били получени още през 2017 година, а останалата сума е била набрана в следващите години за финансиране на операциите на компанията. Основното обвинение се състоеше в това, че токените е трябвало да бъдат регистрирани като инвестиционни договори според американското законодателство.

След месеци на юридически действия, компанията се опитваше активно да постигне споразумение с регулатора. Процесът обаче се забави значително, особено след издаването на изпълнителната заповед на президента Тръмп, която беше фокусирана върху криптовалутите. Този политически завой доведе до съществена промяна в подхода на SEC, която започна да се оттегля от по-старите дела срещу криптовалутни компании.

Промяна в регулаторния подход на SEC

Решението за прекратяване на делото срещу Dragonchain не е изолиран случай, а по-скоро индикация за по-широка промяна в регулаторната стратегия на SEC към криптовалутния сектор.

Съобщение от Dragonchain относно прекратяването на делото.
Съобщение от Dragonchain относно прекратяването на делото.Снимка: Dragonchain/X.com

В официален документ, подаден на 24 Април, е посочено, че двете страни са се споразумели да прекратят делото без допълнителни разходи или санкции. SEC обяви, че екипът ѝ, специализиран в криптовалутите, е помогнал за изясняване на политиките ѝ относно крипто сектора, което е направило продължаването на делото ненужно.

Този обрат е особено забележим на фона на предишната политика на комисията под ръководството на бившия председател Гари Генслър. През неговия мандат SEC заемаше агресивна позиция спрямо криптоиндустрията, като водеше големи дела срещу водещи компании като Coinbase, Kraken, Ripple и други. Ерата на Генслър се характеризираше със стратегия, силно ориентирана към правоприлагането, което често водеше до недоволство в индустрията заради неясните правила и враждебните действия на регулатора.

Нова ера за криптовалутната регулация в САЩ

С натиска на администрацията на Тръмп за създаване на по-благоприятна среда за криптовалутите, регулаторният пейзаж в САЩ претърпява съществена трансформация. Освен делото срещу Dragonchain, SEC прекрати и дела срещу други големи играчи в криптоиндустрията като Coinbase, Ripple и Kraken. Допълнително, комисията спря разследванията срещу компании като OpenSea, Crypto.com и Immutable.

Сегашният фокус на регулатора изглежда се измества от агресивно правоприлагане към изграждане на по-ясни регулаторни рамки. Вместо да използва съдебни дела като основен инструмент за регулиране, SEC изглежда се опитва да създаде по-предсказуема и структурирана среда за криптовалутните компании, което би могло да стимулира иновациите и инвестициите в сектора, като същевременно защитава интересите на инвеститорите.

Тази промяна в подхода е посрещната положително от много представители на криптоиндустрията, които отдавна призовават за по-ясни правила и по-конструктивен диалог с регулаторните органи. Остава да се види как тази нова политика ще се развие в дългосрочен план и дали ще допринесе за по-балансирана и прогресивна регулаторна рамка за криптовалутите в Съединените щати.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙