Сенатор Уорън предупреждава за рисковете от криптовалутите за САЩ

Американската сенаторка Елизабет Уорън излезе с алармиращо изявление относно потенциалните рискове, които криптовалутите представляват за икономиката на САЩ. Информацията, публикувана в платформата U.today, подчертава нарастващото безпокойство сред някои високопоставени политици относно липсата на адекватна регулация в криптосектора.
Критика към законодателните инициативи
Сенаторката от Масачузетс изрази остра критика към основните законодателни инициативи в областта на криптовалутите. В интервю за Bloomberg тя категорично заяви, че не желае правителството да одобрява "много слаби регулации", които са написани предимно от лобисти на криптоиндустрията. Според Уорън, тези предложения не предвиждат достатъчно мерки за защита на потребителите, нито предпазни механизми, които да гарантират, че криптовалутите няма да бъдат използвани за нанасяне на щети на американската икономика като цяло.
Опасения относно Закона за яснота
Особено тревожен за влиятелната прогресивна демократка е така нареченият Закон за яснота (CLARITY Act). Уорън предупреждава, че този законопроект съдържа разпоредба, която би могла да позволи на всяка компания, регистрирана на Нюйоркската фондова борса, да избегне надзора на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) чрез простата дигитализация на своите активи. Това би създало опасен прецедент и би могло да отвори вратата за значителни злоупотреби в системата.
Историческо гласуване в Камарата на представителите
В Сряда Камарата на представителите на САЩ проведе рекордно дълъг 10-часов вот, в резултат на който бе приета процедурна мярка с 220 срещу 209 гласа. Това гласуване позволи придвижването на пакет от три законопроекта за криптовалутите към следващия етап на обсъждане. Става въпрос за Закона за яснота, Закона GENIUS и Закона за защита от наблюдение чрез цифрова валута на централната банка. Забележителен е фактът, че това гласуване се превърна в най-дългото в историята на Камарата на представителите на САЩ, което подчертава сложността и противоречивостта на темата.
Загриженост за независимостта на Федералния резерв
Освен опасенията относно криптовалутите, сенатор Уорън изрази тревога и за независимостта на Федералния резерв на САЩ на фона на съобщения за възможното отстраняване на председателя Джером Пауъл. Въпреки че не е съгласна с Пауъл по въпросите на монетарната политика и регулаторния надзор, тя подчерта, че евентуалното му уволнение би било незаконно и би подкопало независимостта на институцията.
Реакция на криптопазара
Интересно е да се отбележи, че основните криптовалути отбелязаха кратък ръст след новината за потенциалното отстраняване на Пауъл. Анализатори смятат, че ранното напускане на председателя на Федералния резерв вероятно би отслабило щатския долар, което обикновено се отразява положително на стойността на дигиталните валути. Този факт демонстрира сложната взаимовръзка между традиционните финансови пазари, монетарната политика и нововъзникващия сектор на криптовалутите.
Дебатът за регулирането на криптовалутите продължава да бъде горещ въпрос в американската политика, като позициите варират от пълна подкрепа до крайно отрицание. Експертите подчертават необходимостта от балансиран подход, който да защитава потребителите и финансовата система, без да задушава иновациите в този бързо развиващ се сектор. Междувременно Елизабет Уорън остава един от най-гласовитите критици, настояващи за по-строги регулации.