Bitcoin $103,506.00 -0.46%
Ethereum $2,497.62 -3.65%
BNB $644.67 -1.96%
Solana $169.39 -1.52%
XRP $2.38 -1.24%
Dogecoin $0.22 -3.68%
Toncoin $3.09 -0.94%
TRON $0.27 -2.39%
Cardano $0.77 -0.98%
Avalanche $22.91 -3.80%
Shiba Inu $0.0000144 -4.65%
Price data by CoinGecko

Словения въвежда 25% данък върху печалбите от криптовалути за граждани

Биткойн и столицата на Словения.
Биткойн и столицата на Словения.Снимка: CryptoNovini.com

Словенското Министерство на финансите е предложило нов данъчен режим, който предвижда въвеждането на 25% данък върху личните печалби от продажба на криптоактиви. Това съобщиха от сайтът CryptoBriefing. Целта на новото законодателство е да затвори съществуваща вратичка в данъчната система, която в момента освобождава индивидуалните инвеститори от данъчни задължения, докато същевременно облага бизнес приходите от търговия с криптовалути.

Стремеж към данъчна справедливост

Предложената законодателна промяна е насочена към постигане на по-голяма справедливост при данъчното облагане на различните видове инвестиционни доходи сред гражданите на Словения. В момента физическите лица, които търгуват с криптовалути, се ползват с данъчно предимство пред тези, които избират традиционни инвестиционни инструменти, което създава неравнопоставеност. Словенското правителство сега се стреми да балансира тази ситуация чрез новия данъчен режим.

Какво ще се облага с данък

Според проекта на новото законодателство, данъчно облагане ще се прилага в два основни случая - при конвертирането на криптовалути във фиатна валута (като например евро) и при използването на криптовалути за плащане на стоки и услуги. Интересно е, че обмяната на един криптоактив за друг ще остане освободена от данъчно облагане, което предоставя известно облекчение за активните търговци в този сектор.

Нови задължения за данъкоплатците

С въвеждането на новия данъчен режим, инвеститорите в криптовалути ще трябва да водят подробни записи на своите транзакции и да подават годишни данъчни декларации. Крайният срок за подаване на тези декларации е определен на 31 Март за предходната календарна година. Допълнително изискване е въведено и за търговците - тези, които приемат плащания в криптовалути на стойност над 500 евро, ще бъдат задължени да докладват тези транзакции на данъчните власти.

Изключения от новата данъчна рамка

Не всички дигитални активи ще бъдат обект на новото данъчно законодателство. Цифровите валути на централните банки, електронните пари, токените за сигурност и NFT колекциите (незаменими токени) са изрично изключени от обхвата на новата данъчна рамка. Законът следва дефинициите, въведени в рамките на европейското регулиране MiCA и рамката CARF на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Преходен период и "нулиране" на стойността

За да се улесни преходът към новата система, словенското правителство предвижда интересен механизъм - всички криптоактиви, придобити преди 2026 г., ще бъдат "нулирани" от данъчна гледна точка. Това означава, че цената на придобиване на тези активи ще бъде определена на база справедливата им пазарна стойност към 1 Януари 2026 г., което на практика означава, че печалбите, реализирани преди тази дата, няма да бъдат обект на облагане.

Очаквани приходи от новия данък

Според предварителните изчисления на Министерството на финансите на Словения, новият данък върху печалбите от криптовалути има потенциала да генерира между 2,5 милиона и 25 милиона евро годишни приходи за държавния бюджет. Тази широка прогнозна рамка вероятно отразява несигурността относно обема на транзакциите и колебанията на пазара на криптовалути.

Обществено обсъждане и срокове

В момента Министерството на финансите на Словения събира обществени мнения относно предложената данъчна система. Срокът за подаване на коментари по предложението е определен на 5 Май. При условие че бъде одобрена от парламента, новата данъчна рамка се очаква да влезе в сила на 1 Януари 2026 г.

Предложеният данъчен режим се разглежда не само като стъпка към изравняване на данъчното третиране на криптовалутите с традиционните инвестиции в Словения, но и като част от по-широкия отговор на нарастващата роля на криптоактивите в световната икономика и стремежа към установяване на глобални стандарти за прозрачност в този динамично развиващ се сектор.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙