Bitcoin $84,681.00 1.38%
Ethereum $1,601.03 1.82%
BNB $582.92 0.63%
Solana $134.23 6.88%
XRP $2.10 1.75%
Dogecoin $0.16 2.31%
Toncoin $2.96 3.00%
TRON $0.25 -2.96%
Cardano $0.62 2.58%
Avalanche $19.40 3.40%
Shiba Inu $0.0000120 2.71%
Price data by CoinGecko

Тайван съди Steaker за крипто измама с милиарди долари

Везната на правосъдието.
Везната на правосъдието.Снимка: CryptoNovini.com

В последните новини от криптосвета, според информация от сайта Cryptopolitan, тайванските власти започнаха съдебно производство срещу криптоинвестиционната платформа Steaker за извършване на нерегламентирана дейност. Обвиненията са насочени срещу основателя на компанията, Хуан Уейсюан, и още трима висши ръководители, които според прокуратурата са участвали в незаконна схема за набиране на средства.

Сериозни обвинения срещу ръководния екип

Според тайванската прокуратура, четиримата обвиняеми са използвали платформата Steaker за привличане на внушителната сума от около 45,8 милиарда долара чрез нерегламентирани схеми за криптоинвестиции. Прокуратурата в Тайпе потвърди обвиненията в Четвъртък, като посочи, че действията на ръководителите нарушават Закона за банковото дело, който забранява приемането на депозити без съответния лиценз. Освен Хуан Уейсюан, обвинения са повдигнати и срещу главния технологичен директор Сиу Миндже, главния маркетинг директор Лу Тиенсин и главния оперативен директор Пан Итинг. Прокуратурата вече е отправила искане към съда за налагане на санкции срещу компанията съгласно Закона за банковото дело.

Впечатляваща кариера в криптосвета

Хуан Уейсюан е смятан за легенда в тайванските блокчейн среди. Неговата кариера започва още докато е студент в Националния университет на Тайван, където активно търгува с Биткойн. Преди да основе Steaker през 2019 г., той разработва криптопортфейл и работи като софтуерен инженер в Yahoo. За период от само две години след създаването на Steaker, Хуан успява да привлече впечатляващите 55 милиона долара в управлявани активи. Тези постижения го утвърждават като един от водещите лидери в блокчейн общността на страната.

Бизнес модел и обещания към инвеститорите

От самото си създаване през 2019 г., Steaker предлага разнообразни инвестиционни планове в цифрови активи. Компанията привличаше клиенти с обещания за впечатляваща годишна възвръщаемост между 3,5% и 88%. Платформата набираше средства в различни криптовалути, включително USDT, Биткойн и Етериум. Ключов елемент от маркетинговата стратегия на Steaker бяха уверенията, че депозираните от потребителите активи са защитени от специален фонд за сигурност, благодарение на партньорство с компанията CYBAVO. Тайванските прокурори категоризират тези практики като незаконно приемане на депозити без необходимия лиценз. За период от три години, благодарение на различните си инвестиционни планове, компанията успява да привлече стотици милиони долари от инвеститори в Тайван.

Връзката с фалиралата FTX и кризата

По време на разследването стана ясно, че след достигане на определен обем, средствата на инвеститорите са били систематично прехвърляни в криптопортфейл, контролиран от Хуан, в последствие фалиралата борса FTX. Според прокурорите, Хуан и неговият екип са използвали тези средства за спекулативна търговия и високодоходни заеми с цел извличане на печалба от ценови разлики на различните пазари.

Истинските проблеми за Steaker започват след драматичния крах на FTX през 2022 г. Когато FTX обявява фалит, огромен обем средства, включително тези на Steaker, остават блокирани в платформата. В резултат на това, Steaker се оказва неспособна да изпълни задълженията си към своите инвеститори, което в крайна сметка довежда до нейния собствен колапс. Разследващите разкриват още, че част от събраните цифрови активи са били прехвърляни от портфейла на FTX към портфейли на частни валутни търговци, а в някои случаи са били използвани дори за изплащане на заплати на служителите.

Защитна позиция на обвиняемите

В отговор на повдигнатите обвинения, Хуан Уейсюан заяви, че Steaker е използвала многоканален поток на активи и операции, поради което прокурорите не могат да класифицират дейността като пране на пари. Защитата на компанията оспорва и начина, по който прокуратурата тълкува Закона за банковото дело, особено по отношение на приравняването на цифровите активи към законно платежно средство, което е ключов елемент от обвинението.

Случаят продължава да се развива в тайванския съд и предстои да се види какви ще бъдат последствията за Steaker и нейните ръководители в тази значима за криптосвета правна битка.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙