Bitcoin $118,652.00 -0.48%
Ethereum $3,471.50 10.01%
BNB $718.46 3.44%
Solana $176.62 5.59%
XRP $3.24 9.72%
Dogecoin $0.22 7.29%
Toncoin $3.23 3.84%
TRON $0.31 3.09%
Cardano $0.82 9.63%
Avalanche $23.09 4.79%
Shiba Inu $0.0000145 4.75%
Price data by CoinGecko

Тръмп успя да обедини републиканците за подкрепа на Закона GENIUS

Доналд ТръмпСнимка: CryptoNovini.com
Доналд Тръмп

Президентът Доналд Тръмп постигна важен успех във Вторник вечерта, когато успя да обедини колебаещите се републиканци в Камарата на представителите, които по-рано през деня блокираха напредъка на ключови криптовалутни закони. Информацията, публикувана на сайта CryptoNews, разкрива как последната намеса на президента осигури гласовете на 11 от 12-те необходими републикански законодатели за одобрението на фокусирания върху стабилните монети Закон GENIUS и придружаващите го криптовалутни законопроекти.

Предистория на политическата драма

По-рано през Вторник, Камарата на представителите гласува със 196 срещу 223 гласа против процедурно правило по време на така наречената "Крипто седмица", което би позволило на Закона GENIUS, Закона CLARITY и Закона срещу държавния надзор чрез ЦБДВ (Цифрова валута на централната банка) да преминат към дебат в пленарна зала. Това неочаквано поражение постави под заплаха усилията на администрацията на Тръмп за създаване на цялостно законодателство за цифровите активи. Много от републиканците, които гласуваха против законопроектите, изразиха притеснения, че Законът GENIUS може потенциално да позволи създаването на цифрова валута на централна банка, въпреки изричния текст в законопроекта, забраняващ на Федералния резерв да създаде такава.

Законопроектът изрично посочва, че "не трябва да се тълкува като разширяване на правомощията на Федералния резерв да предлага услуги директно на обществеността". Тази разпоредба обаче не успя да разсее опасенията на някои консервативни законодатели.

Бунтът на републиканците

Сред тринадесетте републиканци, които първоначално гласуваха против процедурното правило, бяха видни консерватори като представителите Марджъри Тейлър Грийн от Джорджия, Чип Рой от Тексас и Анди Бигс от Аризона. Представителката Грийн дори публично обясни позицията си в социалната мрежа X, заявявайки:

"Току-що гласувах НЕ за правилото за Закона GENIUS, защото не включва забрана за цифрова валута на централна банка и защото председателят Джонсън не ни позволи да предложим поправки."

Този бунт се случи въпреки стратегията на републиканското ръководство в Камарата да прокара версията на законопроекта, приета от Сената, без поправки, като по този начин се целеше ускоряване на процеса и изпращане на законопроекта директно на бюрото на президента Тръмп за подпис. Този подход беше замислен с цел да се постигне историческо приемане на първото голямо криптовалутно законодателство, одобрено от двете камари на Конгреса.

Срещата в Овалния кабинет

След първоначалното поражение в Камарата, президентът Тръмп бързо организира среща с колебаещите се републиканци в Овалния кабинет. Председателят на Камарата Майк Джонсън участва в срещата по телефона и се ангажира да насрочи повторно гласуване възможно най-скоро, вероятно още в Сряда сутринта. Благодарение на личната намеса на президента, 11 от 13-те републиканци, гласували първоначално против, се съгласиха да променят позицията си и да подкрепят законопроекта.

Публикация на Тръмп относно срещата с колебаещите се републиканци.Снимка: X.com
Публикация на Тръмп относно срещата с колебаещите се републиканци.

Комисията по правилата вече беше дала зелена светлина с 8 срещу 4 гласа за разглеждане на криптовалутните законопроекти след свидетелства от ключови комисии на Камарата. Въпреки това, представителят Уорън Дейвидсън, републиканец, който обикновено подкрепя политиките в областта на криптовалутите, изрази несъгласие със стратегията относно Закона GENIUS, наричайки решението за разделяне на законопроектите "проектирано да се провали в крайна сметка".

От друга страна, председателят на Комисията по финансови услуги Френч Хил защити избрания подход, заявявайки, че предложените законопроекти "ще защитят инвеститорите, потребителите и ще направят Америка лидер във финансовите технологии". Дори конгресменът Тим Мур публично изрази подкрепата си за законопроектите в социалната мрежа X в публикация, направена часове преди обрата.

Тим Мур изразява подкрепата си за законопроектите.Снимка: X.com
Тим Мур изразява подкрепата си за законопроектите.

Същност на Закона GENIUS

Законът GENIUS ще установи федерални изисквания за лицензиране на емитентите на стабилни монети и ще наложи задължение за пълно покритие с американски долари или еквивалентни ликвидни активи. Това законодателство включва значителни защити за потребителите при сценарии на фалит, като притежателите на стабилни монети получават приоритетни плащания при ликвидация.

Законопроектът е резултат от месеци на двупартийна работа и вече премина в Сената с убедително мнозинство от 68 срещу 30 гласа през Юни, получавайки подкрепата на 18 демократи и повечето републиканци. Това показва широкия консенсус относно нуждата от регулиране на бързо развиващия се пазар на стабилни монети.

Ролята на министъра на финансите

Министърът на финансите Скот Бесент се превърна в един от ключовите застъпници за Закона GENIUS. Той многократно е заявявал, че стабилните монети могат да "засилят доларовото превъзходство", вместо да застрашават монетарното господство на САЩ, както някои критици твърдят. Неговите коментари директно адресират европейските притеснения относно американските политики за цифровите активи.

Скот Бесент изразява мнението си относно стабилните монети.Снимка: X.com
Скот Бесент изразява мнението си относно стабилните монети.

Шефът на хазната определя криптовалутите като "едно от най-важните явления в света в момента" и критикува факта, че цифровите активи са били "игнорирани от националните правителства твърде дълго". Неговата подкрепа за регулирането на стабилните монети рязко контрастира с нарастващото европейско съпротивление срещу разширяването на американските стабилни монети на глобалните пазари.

Европейската реакция

Италианският министър на икономиката Джанкарло Джорджети наскоро предупреди, че политиките на САЩ за стабилни монети могат да окажат "по-опасно въздействие върху еврото, отколкото търговските тарифи". Европейските официални лица изразяват опасения, че стабилните монети, деноминирани в долари, могат да подкопаят монетарния суверенитет на Европа, като предлагат на европейските граждани алтернативни методи за плащане, които заобикалят местните финансови институции.

Тези опасения са подхранвани от забележителния растеж на пазара на стабилни монети, който нарасна от скромните под 10 милиарда долара до внушителните 239 милиарда долара за период от само пет години. Впечатляващо е, че 98% от всички стабилни монети са обвързани с американския долар, а 80% от транзакциите с тях се извършват извън територията на Съединените щати.

Това бързо разрастване на доларово-базираните стабилни монети подтикна Европейската централна банка да ускори собствения си проект за цифрово евро, въпреки че реалното му внедряване остава на години разстояние от реализация.

Банковите регулатори реагират

В светлината на почти приключилата политическа драма около Закона GENIUS, федералните банкови регулатори в САЩ предприеха превантивни мерки. В Понеделник те издадоха важни насоки, изяснявайки, че банките имат право да предоставят услуги за съхранение на криптовалути както във доверителни, така и в недоверителни договорености.

Съвместното изявление на Федералния резерв, Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) и Службата на контрольора на валутата (OCC) подчерта съществуващите протоколи за управление на риска, като същевременно премахна предишните ограничения за ангажиране на банковите институции с бизнес в областта на криптовалутите. Това решение се разглежда като важна стъпка към интегриране на традиционната финансова система с нововъзникващата екосистема на цифровите активи.

С очакваното повторно гласуване в Сряда, всички погледи сега са насочени към Камарата на представителите, където изглежда, че Законът GENIUS и свързаните с него криптовалутни законопроекти най-накрая ще получат необходимото одобрение, преди да бъдат изпратени за подпис от президента Тръмп.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙