Bitcoin $115,928.00 4.15%
Ethereum $2,954.72 6.65%
BNB $685.60 2.47%
Solana $163.91 4.25%
XRP $2.55 5.94%
Dogecoin $0.19 7.34%
Toncoin $2.94 3.71%
TRON $0.29 1.29%
Cardano $0.68 8.68%
Avalanche $20.67 5.98%
Shiba Inu $0.0000133 7.60%
Price data by CoinGecko

Южна Корея обсъжда рисковете от стабилни монети извън банковия сектор

Южна Корея и биткойн.Снимка: CryptoNovini.com
Южна Корея и биткойн.

Въпросът за регулацията на стабилните монети продължава да бъде горещо обсъждана тема сред финансовите регулатори по целия свят. Гуверньорът на Банката на Корея (BOK) Ли Чанг-йонг наскоро изрази сериозна загриженост относно потенциалните последици от издаването на стабилни монети, деноминирани в корейски вон, от небанкови институции. Материалът, публикуван на сайта Cryptopolitan, разкрива детайли от изказването на гуверньора по време на пресконференция, проведена след заседанието на Комитета по парична политика на BOK, на което беше взето решение базовата лихва да бъде запазена на ниво 2,50%. Тези коментари отразяват нарастващото напрежение между традиционните финансови институции и бързо развиващия се сектор на цифровите активи.

Темата за стабилните монети, които са криптовалути с фиксирана стойност, обикновено обвързана с традиционна валута, придобива все по-голямо значение в много страни, включително и в Южна Корея. Въпреки растящата популярност на тези дигитални активи, централната банка на страната последователно призовава за предпазлив подход към тяхното регулиране и използване.

Исторически паралели и монетарни опасения

По време на пресконференцията на 10 Юни, гуверньорът Ли изрази притеснение, че ако на множество небанкови институции бъде позволено да издават стабилни монети, деноминирани във вон, това може да доведе до безпрецедентно объркване, сравнимо с хаоса, предизвикан от издаването на частни валути през 19-ти век. Този исторически паралел подчертава сериозността на опасенията на централната банка.

Визирайки потенциалната дестабилизация на установената финансова система, гуверньорът предупреди:

"В такава ситуация е трудно да се прилага ефективна парична политика и ще има страничен ефект от необходимостта да се премине отново към системата на централното банкиране."

Ли Чанг-йонг изрази убеждение, че безразборното издаване на стабилни монети във вон може да влезе в директен конфликт с дългогодишната политика за либерализация на валутния пазар. Същевременно, той отбеляза, че разрешаването на небанкови институции да обработват плащания би имало значително въздействие върху структурата на печалбите във финансовия сектор, потенциално нарушавайки установения баланс между различните типове финансови институции.

Институционален подход и регулаторни предизвикателства

Гуверньорът подчерта, че въпросът за регулацията на стабилните монети не е такъв, който Банката на Корея може да реши самостоятелно. Според него, ясна регулаторна посока не може да бъде определена, докато ръководителите на съответните министерства не постигнат консенсус и не вземат координирани решения.

Тази позиция отразява сложността на проблема и необходимостта от междуинституционален подход към регулацията на цифровите активи, особено на стабилните монети, които се намират на границата между традиционната финансова система и нововъзникващата криптовалутна екосистема.

Исторически, Банката на Корея е демонстрирала предпазливост към стабилните монети, показвайки предпочитание към разработването на дигитални валути на централната банка (CBDC) или използването на токенизирани депозити. Тази позиция е в пряк контраст с политическия импулс, наблюдаван при администрацията на президента Ли Дже-мюн, която настоява за легализиране на стабилни монети, базирани на корейския вон.

Законодателни инициативи и регулаторна конкуренция

В опит да създаде регулаторна рамка за издаването на стабилни монети и да повиши прозрачността в криптоиндустрията, управляващата Демократическа партия на Южна Корея предложи Закона за основите на цифровите активи на 10 Юни 2025 година. Този законопроект обаче потенциално би могъл да позволи на небанкови субекти да участват в издаването на стабилни монети, което породи сериозен дебат относно разпределението на регулаторните правомощия между Банката на Корея и Комисията за финансови услуги (FSC).

Този дебат отразява по-широката глобална дискусия относно това кои институции трябва да имат правомощията да регулират новите форми на дигитални валути и как тези регулации трябва да бъдат структурирани, за да защитават финансовата стабилност без да потискат иновациите.

Регулаторна пясъчна кутия като компромисно решение

Търсейки баланс между регулаторен контрол и насърчаване на иновациите, Банката на Корея е решила да експериментира с подхода на регулаторна пясъчна кутия. Този метод позволява тестване на нови финансови продукти и услуги в контролирана среда, където могат да бъдат оценени техните въздействия и рискове, преди да бъдат допуснати на по-широкия пазар.

Банката планира да използва тази регулаторна пясъчна кутия, за да улесни тестването на издаването на стабилни монети, базирани на корейския вон. Инициативата може да включи широк консорциум от участници, включително традиционни банки, финтех компании и борси за криптовалути, насърчавайки сътрудничеството в цялата финансова екосистема.

Този подход демонстрира прагматичен опит да се намери среден път между пълната забрана на небанковото издаване на стабилни монети и нерегулираното им разпространение, което според гуверньора би имало потенциално дестабилизиращ ефект върху паричната политика и валутните пазари.

Дебатът в Южна Корея относно стабилните монети отразява глобалните предизвикателства, свързани с интегрирането на цифровите активи в съществуващата финансова система, и илюстрира сложния баланс, който регулаторите трябва да постигнат между насърчаването на иновациите и защитата на финансовата стабилност.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙