Южна Корея въвежда нови правила за продажба на крипто от НПО и борси

От Юни тази година неправителствените организации и борсите за виртуални активи в Южна Корея ще могат да продават криптоактиви съгласно нов регулаторен режим. Тази информация, публикувана на официалния портал на Комисията за финансови услуги (FSC), поставя край на забраната от 2017 г., която ограничаваше тези субекти да търгуват с дигитални валути. Промяната е част от по-широка стратегия за балансиране между засиления надзор и осигуряването на по-голяма оперативна гъвкавост за участниците на пазара.
Сериозни критерии за неправителствените организации
Неправителствените организации ще могат да се възползват от новите възможности, но само при изпълнение на множество строги условия. Комисията за финансови услуги определя, че НПО трябва да имат най-малко петгодишна история на одитирани операции. Допълнително, те ще бъдат задължени да създадат специални вътрешни комисии, които да проверяват и контролират всички дарения в криптовалути. Това изискване цели предотвратяване на злоупотреби и осигуряване на прозрачност.
Друго важно ограничение е, че НПО ще могат да приемат единствено криптовалути, които са листнати на минимум три южнокорейски борси, опериращи с корейската валута вон. След получаване на дарения под формата на криптоактиви, организациите ще трябва да ги конвертират незабавно в конвенционална валута, което допълнително ограничава рисковете от спекулации.
Ограничения за борсите и техните операции
Южнокорейските борси за виртуални активи също получават нови правила. Те ще имат право да продават криптовалути, но само с цел набиране на оперативен капитал. За да се избегне конфликт на интереси, регулаторът забранява на борсите да извършват продажбите чрез собствените си платформи.
Въведени са и дневни лимити за продажбите, които борсите трябва да спазват. Не всички криптовалути ще бъдат допустими за такива транзакции - само първите 20 по пазарна капитализация, търгувани на големите южнокорейски борси, ще могат да бъдат предмет на този вид продажби. Важно е да се отбележи, че всички транзакции ще подлежат на същите мерки срещу изпирането на пари, които се прилагат към останалите доставчици на услуги за виртуални активи.
По-строги правила за листване на криптовалути
Комисията за финансови услуги въвежда и по-строги критерии за листване на криптовалути на местните борси. Една от основните цели е елиминирането на т.нар. "зомби" монети - криптовалути с незначителен обем на търговия или ниска пазарна капитализация. Подобни активи често създават условия за манипулации на пазара и могат да навредят на обикновените инвеститори.
Специално внимание се обръща на мемекойните, за които ще бъдат въведени по-високи изисквания при листване. Тези изисквания ще включват доказателства за реална потребителска база и история на транзакциите. Всички тези мерки целят да се намалят резките колебания в цените и да се подобри защитата на инвеститорите. Новите стандарти за листване ще влязат в сила през Юни тази година, паралелно с основните регулации.
Бъдещо разширяване на регулациите
Южнокорейският финансов регулатор планира да разшири обхвата на новите правила до края на годината. В следващия етап в регулаторната рамка ще бъдат включени корпорации и институционални инвеститори, които също ще получат възможност да търгуват с криптовалути при определени условия. Това разширяване беше предварително обявено от FSC още през Февруари, когато регулаторът разкри първоначалните си планове за отпадане на забраната от 2017 година.
С тези промени Южна Корея демонстрира стремеж към балансиран подход в регулирането на криптоиндустрията - от една страна осигурявайки по-голяма гъвкавост и нови възможности за легитимните участници на пазара, а от друга поддържайки строг надзор с цел защита на инвеститорите и финансовата стабилност. Тази политика отразява глобалната тенденция за интегриране на криптоактивите в традиционната финансова система, но при ясни правила и адекватна защита на потребителите.