Bitcoin $84,448.00 0.75%
Ethereum $1,588.41 0.02%
BNB $584.98 0.70%
Solana $132.19 4.65%
XRP $2.10 0.34%
Dogecoin $0.16 1.23%
Toncoin $2.92 2.99%
TRON $0.25 -0.60%
Cardano $0.62 0.95%
Avalanche $18.88 -0.91%
Shiba Inu $0.0000119 1.94%
Price data by CoinGecko

Анализатор прогнозира връх на Биткойн към края на 2026 година

Биткойн
БиткойнСнимка: CryptoNovini.com

Според нов макроикономически анализ, представен от експерта по бизнес цикли Томас в социалната мрежа X, световната икономика преминава през необичаен "кратък и плитък" бизнес цикъл, който е започнал през 2023 г., отслабнал през 2024 г. и достигнал дъното си в началото на 2025 г. Този анализ поставя под сериозно съмнение популярната теория за четиригодишния цикъл на Биткойн, свързан с халвинга, и предполага, че следващият истински връх на криптовалутата може да се очаква едва към края на 2026 г. или дори през 2027 г.

Нов методологичен подход към глобалните икономически цикли

В основата на анализа на Томас стои създаденият от него Индекс на световната икономика (ИСИ), съставен от четири ключови показателя в реално време: инвертирания търговски претеглен индекс на долара, Балтийския сухотоварен индекс, доходността на 10-годишните китайски държавни облигации и съотношението мед/злато. Преобразувайки тези индивидуални данни в годишни z-резултати, той формира равнопретеглен композитен индикатор, който според него е по-чувствителен към промените в световната икономика от традиционните показатели.

Индекс на световната икономика
Индекс на световната икономикаСнимка: TomasOnMarkets/X.com

Томас отбелязва, че ИСИ е показал по-слабо от очакваното представяне през 2023 г. и 2024 г., като не е достигнал типичната "зона на върха на бизнес цикъла". След това индексът е паднал до нива, характерни за края на бизнес цикъла в края на 2024 г. и началото на 2025 г., навлизайки в т.нар. "зона на дъното на бизнес цикъла".

Интересно е, че анализаторът е забелязал, че този композитен показател исторически е изпреварвал данните за индекса на мениджърите по покупките (PMI) в американското производство преди събитията от 2020 г. Той подчертава тази връзка, като измества ИСИ напред с шест месеца, за да покаже силата му на предсказване.

Изместване на Индекс на световната икономика с 6 месеца.
Изместване на Индекс на световната икономика с 6 месеца.Снимка: TomasOnMarkets/X.com

Пандемията като изкривяващ фактор

Томас признава, че глобалната пандемия от 2020 г. и последвалите безпрецедентни интервенции на централните банки по целия свят са предизвикали съществено прекъсване в установените макроикономически модели. Това е затруднило анализа и прогнозирането на икономическите цикли с традиционните методи.

Въпреки това, последните данни показват, че ИСИ е започнал да се възстановява, което според Томас би могло да сигнализира за началото на нов "свеж" бизнес цикъл. Базирайки се на исторически прецеденти и на анализа на текущите тенденции, той предполага, че този нов бизнес цикъл вероятно ще достигне своя връх около края на 2026 г. или през 2027 г.

Взаимодействието между ИСИ, фондовия пазар и PMI

В анализа си Томас разглежда и сложните взаимоотношения между своя Индекс на световната икономика, движенията на фондовия пазар и традиционните мерки за бизнес активност като PMI. Той използва метафората за "слоевете на лука", за да обясни, че фондовият пазар обикновено изпреварва индикаторите от бизнес проучванията, но същевременно изостава от ИСИ.

Наблюденията му показват, че S&P 500 наскоро е навлязъл в отрицателна годишна територия, което той интерпретира като типично ценово поведение за края на бизнес цикъла. Според анализатора, американският борсов индекс "вече е достигнал това, което исторически би било приемливо 'ниво на дъното в края на бизнес цикъла'".

Биткойн като аномалия в сегашния бизнес цикъл

Особено интересен елемент в анализа на Томас е поведението на Биткойн в контекста на настоящия бизнес цикъл. Той отбелязва, че макар установените връзки между ИСИ, фондовия пазар и PMI обикновено да се отнасят и за повечето рискови активи, този път водещата криптовалута се отклонява от обичайната си волатилност спрямо макроикономическата среда.

В своят анализ Томас пише:

"Частта от пъзела, която изобщо не пасва (според исторически прецедент), е Биткойн."

Той обръща внимание, че досега Биткойн е устоял на типичните спадове, характерни за края на бизнес цикъла, което поставя под въпрос традиционните разбирания за неговата ценова динамика.

Томас предлага две възможни обяснения за тази аномалия. Първото е, че

"Биткойн просто е пораснал и е станал по-малко волатилен и по-малко чувствителен към колебанията на бизнес цикъла – вероятно поради ETF-и и повишен институционален интерес."

Второто обяснение е, че Биткойн просто изостава от фондовия пазар в текущия цикъл и предстои да преживее собствена корекция.

Предизвикателство пред теорията за четиригодишния цикъл на халвинга

Най-значимото заключение от анализа е свързано с популярната в крипто общността теория за четиригодишния цикъл на Биткойн, свързан с механизма на халвинга (намаляване наполовина на наградата за добив на блокове). Томас предупреждава, че "ако Биткойн продължи историческата си връзка с бизнес цикъла, това вероятно ще унищожи теорията за 'четиригодишния цикъл на халвинга' за движението на цената на Биткойн."

Това е сериозно предизвикателство към установената общоприета рамка, чрез която мнозина инвеститори и анализатори интерпретират движенията на цената на Биткойн. Вместо това, анализът на Томас предполага, че макроикономическите фактори и глобалните бизнес цикли могат да имат по-значително влияние върху криптовалутата, отколкото се предполагаше досега.

Потенциални рискове пред възстановяването

В заключение на своя анализ, Томас предупреждава за потенциални рискове пред започналото възстановяване на световната икономика. Той посочва, че ако Индексът на световната икономика не успее да задържи скорошния си възход и вместо това падне до ново дъно, икономическите перспективи могат да станат значително по-негативни, особено при влошаване на т.нар. тарифни препятствия.

Експертът предполага, че част от наблюдаваното възстановяване в съотношението мед/злато и транспортните тарифи в началото на 2025 г. може да е било предизвикано от предварителни обявления за тарифи, което подсказва, че това възстановяване може да не е толкова стабилно, колкото изглежда на пръв поглед.

За инвеститорите в Биткойн и други рискови активи, анализът на Томас предлага нов поглед върху потенциалната бъдеща динамика на пазара и поставя под въпрос някои от установените разбирания за ценовите цикли на криптовалутата. Ако неговите прогнози се окажат точни, следващият истински връх на Биткойн може да се очаква едва към края на 2026 г. или дори през 2027 г., което би имало съществени последици за инвестиционните стратегии в сектора.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙