Bitcoin $108,850.00 -2.25%
Ethereum $2,565.57 -2.71%
BNB $666.91 -1.93%
Solana $179.56 0.76%
XRP $2.35 -2.83%
Dogecoin $0.23 -2.56%
Toncoin $3.06 -2.91%
TRON $0.27 -2.08%
Cardano $0.78 -3.28%
Avalanche $24.09 -4.02%
Shiba Inu $0.0000147 -3.32%
Price data by CoinGecko

Биткойн ще стигне 1 млн. долара до 2028 г. според Артър Хейс

Биткойн
БиткойнСнимка: CryptoNovini.com

В света на криптовалутите малцина анализатори имат толкова смел и категоричен глас като Артър Хейс. Наскоро бившият изпълнителен директор на BitMEX сподели своите прогнози относно бъдещето на биткойн. Този задълбочен анализ, публикуван от сайта CoinDesk, очертава интригуваща перспектива за най-голямата криптовалута в света и нейния път към историческа стойност от 1 милион долара.

Министерството на финансите, а не Федералният резерв, дърпа конците

Според Хейс, криптоинвеститорите, които следят внимателно политиката на Федералния резерв, всъщност насочват вниманието си към погрешната институция.

Хейс заяви категорично в своето интервю:

"Истинското шоу е в Министерството на финансите. Забравете за Фед. Той няма значение."

Той допълни, че председателят на Фед Пауъл не е бил определящ фактор при демократичното управление през 2022 г. и не е такъв и сега при републиканския режим.

Артър Хейс
Артър ХейсСнимка: token2049/Instagram

Хейс твърди, че реалната финансова власт в момента е съсредоточена в ръцете на министъра на финансите Скот Бесент. Именно той, според Хейс, тихомълком преструктурира глобалната ликвидност чрез стратегически обратни изкупувания и търгове, които целят управление на нарастващия държавен дълг на САЩ.

Пътят към 1 милион долара

Основният аргумент на Хейс за драстичното поскъпване на биткойн до 2028 г. е свързан с непрекъснатото увеличаване на доларовата ликвидност в световната финансова система. Той обобщи своята теза:

"Единственото, което ни интересува, е дали днес в системата има повече долари, отколкото вчера. Това е всичко, което има значение."

Но не само монетарната политика стои зад тази смела прогноза. Геополитическите отношения между САЩ и Китай също играят решаваща роля. Хейс предвижда търговско споразумение между двете суперсили, което ще изглежда амбициозно на хартия, но на практика няма да променя съществени елементи от икономическите им взаимоотношения. Хейс коментира:

"Това ще бъде сделка само на повърхността. Тръмп трябва да докаже, че е бил твърд към Китай. Си трябва да докаже, че се е противопоставил на белия човек."

Капиталов контрол като основен инструмент

В световната икономическа шахматна игра Хейс вижда облагането на чуждестранните инвестиции като следващия логичен ход. Това представлява своеобразен капиталов контрол, който цели да намали зависимостта на САЩ от чуждестранни купувачи, без да предизвиква тревога сред местните избиратели. Хейс допълни:

"Единствената реална политика, която наистина работи, е контролът върху капитала."

Сред потенциалните инструменти той посочва данъци върху чуждестранните държавни ценни книжа и акции, принудителни облигационни замени (търговия на 10-годишни държавни ценни книжа за 100-годишни) и по-високи данъци върху капиталовите печалби от американски активи.

Китай – притиснат до стената

Интересен аспект от анализа на Хейс е позицията на Китай в тази геополитическа динамика. Според него Китай няма алтернатива, освен да продължи да купува американски активи, дори ако публично демонстрира противоположната позиция. Той обясни:

"Те трябва да прикриват колко много неща купуват от Америка... но математически просто не могат да спрат."

Китай доказа със своите политики по време на пандемията от Covid, че може да издържи на значителна икономическа болка – фактор, който допълнително усложнява отношенията между двете икономически сили.

Инвестиционната стратегия на Хейс

Собственото инвестиционно портфолио на Хейс отразява убежденията му: 60-65% в биткойн, 20% в Етериум (ETH), а останалото в това, което той нарича "качествени шиткойни". Тази структура показва, че пазарът вече се ориентира към криптовалути с реална практическа стойност. Очертавайки нова ера в крипто инвестициите, основана на реална употреба и стойност, а не на спекулации и хайп, той заключи:

"Сега сме в сезона на фундаментите. Хората са уморени от монети, които не правят нищо"
Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙