Биткойн привлича държавни фондове докато малките инвеститори напускат

Според информация на Cryptopolitan, скорошните данни показват, че все повече държавни инвестиционни фондове активно натрупват Биткойн (BTC), докато се наблюдава изтегляне от страна на индивидуалните инвеститори от криптопазара. Тази промяна в динамиката на притежанието на BTC беше подчертана от висш представител на една от най-големите криптоборси в света.
Промяна в инвеститорския пейзаж
Джон Д'Агостино, ръководител на стратегията в Coinbase, наскоро сподели в интервю за CNBC, че индивидуалните търговци напускат пазарите както чрез борсово търгуваните фондове (ETF), така и чрез спот пазарите. Същевременно, институционалните инвеститори и държавните фондове демонстрират нарастващ интерес към криптовалутата.
В интервюто той сравни Биткойн със златото, подчертавайки, че няколко институционални купувачи са закупили BTC като средство за защита срещу инфлацията на валутите и макроикономическата несигурност. Представителят на Coinbase заяви:
"Биткойн се търгува според основните си характеристики, които са подобни на златото. Има недостиг, неизменност и преносимост на актив, независим от държавата. Така той се търгува по начин, който хората, вярващи в Биткойн, биха искали."
Д'Агостино също отбеляза, че след задълбочен анализ, списъкът с активи, които споделят характеристиките на златото, е изключително кратък, а Биткойн определено попада в този ексклузивен списък.
Държавно и корпоративно приемане
Все повече правителства и финансови организации приемат Биткойн като средство за защита на покупателната си способност и стойността на своите хазни при макроикономически сътресения и геополитически напрежения. Например, страни като Ел Салвадор и Бутан вече са възприели национални резерви от Биткойн, като активно закупуват криптовалутата, за да укрепят финансовите си резерви.
Интересно е да се отбележи също, че местните правителства и властите на щатско ниво в някои държави са приели про-биткойн политики и са предложили законодателство за натрупване на криптовалутата. Тяхната основна цел е да защитят покупателната сила на хазните си от обезценяващите се фиатни валути.
В корпоративния свят, Майкъл Сейлър и MicroStrategy изиграха ключова роля в популяризирането на корпоративния модел за съкровищници с BTC. Този модел сега е възприет от множество компании, включително MARA, MetaPlanet и Semler Scientific. Сейлър успешно трансформира своята фирма за бизнес софтуер и анализи в компания, която по същество функционира като хедж фонд за BTC.
Според данни, споделени от Сейлър на 20 Април, повече от 13 000 институции сега притежават директни дялове в MicroStrategy, а около 55 милиона бенефициенти имат непряко финансово изложение към фирмата.
Регулаторна подкрепа за криптовалутите
Регулаторната яснота може допълнително да подкрепи този институционален преход към криптовалутите. Наскоро, криптообщността приветства назначаването на Пол Аткинс като председател на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC). Аткинс е известен поддръжник на криптовалутите, който обещава "рационален, последователен, основан на принципи" процес за регулиране на цифровите активи.
Важно е да се отбележи, че Аткинс има богата история на подкрепа за криптовалутите. Той беше избран за съпредседател на Token Alliance - известна група, която лобира за криптовалути, а също така беше сред съветниците на вече несъществуващата крипто борса FTX, която подаде молба за фалит през Ноември 2022 г.
Възход на Биткойн сред световните активи
Водещата криптовалута, Биткойн, наскоро постигна забележително постижение, надминавайки Google по пазарна капитализация, което я прави един от петте най-големи актива в света. Сега, изпреварвайки Amazon и среброто, цифровата валута с ограничено предлагане подчертава колко стремителен е бил нейният ръст от създаването й.
Тази промяна в динамиката на пазара, с институционалните инвеститори и държавните фондове, навлизащи на пазара, докато индивидуалните инвеститори се оттеглят, сигнализира за нова фаза в еволюцията на Биткойн като инвестиционен инструмент и клас активи. С подкрепата на големи институции и регулаторна яснота, бъдещето на криптовалутите изглежда все по-обещаващо за дългосрочните институционални инвеститори.