Bitcoin $109,776.00 0.29%
Ethereum $2,586.28 0.06%
BNB $661.99 -0.24%
Solana $151.76 -0.51%
XRP $2.27 0.58%
Dogecoin $0.17 0.71%
Toncoin $2.85 0.11%
TRON $0.29 0.79%
Cardano $0.60 0.43%
Avalanche $18.55 -0.15%
Shiba Inu $0.0000119 0.41%
Price data by CoinGecko

Британски съд отхвърля дело за Bitcoin SV на стойност 11,9 млрд. долара

Съдийско чукчеСнимка: CryptoNovini.com
Съдийско чукче

Съдебното решение слага край на надеждите за милиардни компенсации

Британската правосъдна система нанесе сериозен удар върху инвеститорите в криптовалути, отхвърляйки мащабно дело срещу няколко криптовалутни борси. Информацията, разпространена от сайта CryptoNews, разкрива, че на 21 Май британски съд отказа да присъди компенсации в размер на 9 милиарда паунда, постановявайки, че инвеститорите е трябвало да продадат своите Bitcoin SV монети веднага след изваждането им от борсите. Това решение създава важен прецедент, който може да промени начина, по който се разглеждат криптовалутните дела в бъдеще.

Съдебният състав, ръководен от сър Джефри Вос, категорично отхвърли аргументите на ищците, че техните инвестиции биха могли да нараснат значително в бъдеще. Магистратите определиха подобни твърдения като чисто спекулативни и лишени от правна основа. Особено важно е, че съдът установи липсата на уникалност на Bitcoin SV в сравнение с други криптовалути като Биткойн и Bitcoin Cash, което допълнително отслаби позицията на инвеститорите.

Правилото за пазарно смекчаване ограничава възможните компенсации

Съдът приложи важен правен принцип, известен като правило за пазарно смекчаване. Според това правило, щетите трябва да отразяват реалната пазарна стойност на активите непосредствено след събитието, довело до загубите, а не хипотетични бъдещи стойности. Това означава, че инвеститорите не могат да претендират за компенсации на база потенциални бъдещи печалби, които биха могли да реализират, ако криптовалутата не беше извадена от борсите.

Решението разделя засегнатите инвеститори на две основни групи. Първата група, наречена "Подклас А", включва инвеститори, които са продали своите Bitcoin SV монети скоро след изваждането им от борсите. Те все още имат право да търсят компенсация за незабавния спад в стойността от 16 паунда на монета, който е бил установен от Апелативния трибунал по конкуренцията. Втората група, "Подклас В", се състои от потребители, които са изгубили достъп до своите монети на платформи като Kraken или Бинанс. Те също могат да продължат с исковете си, но присъдените суми ще бъдат строго ограничени до реалната стойност на техните притежания плюс доказуеми последващи загуби.

Борсите избягват милиардни глоби благодарение на решението

Бинанс, една от най-големите криптовалутни борси в света, успя значително да намали потенциалната си отговорност благодарение на това съдебно решение. От първоначално очакваните над 10 милиарда паунда, сумата беше редуцирана до незначителна част от тази стойност. Други борси като Bittylicious, Payward (компанията майка на Kraken) и ShapeShift също се възползваха от благоприятното за тях решение, макар че все още се сблъскват с останалите искове в рамките на ограничените параметри, установени от съда.

Позицията на съда ясно показва, че бъдещите компенсации в подобни дела ще трябва да се основават на реални ценови данни и конкретни доказателства за претърпени загуби, а не на спекулативни прогнози за потенциални печалби. Това създава значително по-висока бариера за инвеститорите, които искат да съдят криптовалутни платформи за пропуснати ползи.

Великобритания се бори да се утвърди като крипто център

Амбициите на Великобритания да се превърне във водещ център за криптовалути и блокчейн технологии продължават да срещат сериозни препятствия. Ръководители от водещи компании в сектора, включително Coinbase, Ripple и Augmentum Fintech, открито критикуваха британското правителство за бавния процес на лицензиране, неясните политики относно стабилните монети и острата липса на местно финансиране за крипто проекти.

Кийт Гроуз от Coinbase UK предупреди, че без по-бърза и по-интелигентна регулация, Великобритания рискува да загуби лидерската си позиция във финтех сектора. Тим Левин от Augmentum Fintech добави, че консервативният подход на британските пенсионни фондове лишава местните крипто компании от жизноважен капитал за развитие. Тези проблеми принуждават много стартъпи да търсят по-благоприятна среда в Европейския съюз, Сингапур, страните от Персийския залив или Съединените щати.

Регулаторите действат решително срещу измамите

Въпреки предизвикателствата в създаването на благоприятна регулаторна рамка, британските власти не се колебаят да прилагат съществуващите закони срещу измамните схеми. На 28 Април Върховният съд в Манчестър затвори BTCMining Limited след разкриването на мащабна измама, засегнала клиенти от шест континента. Компанията е събирала средства за договори за крипто добив, без да предоставя никаква възвръщаемост или възможност за теглене на средствата.

Разследването на Службата за несъстоятелност разкри, че компанията е нямала реален адрес във Великобритания, а единственият ѝ директор, Стибич Мартинс Яйча Лузия, не е могъл да бъде открит. Уебсайтовете на компанията мистериозно спрели да функционират веднага след началото на разследването. Action Fraud регистрира загуби над 15,000 паунда, но властите подозират, че реалните щети са многократно по-високи. Главният разследващ Дейвид Ъшър подчерта, че това затваряне защитава потребителите по целия свят и демонстрира готовността на регулаторите да действат бързо срещу криптовалутни фирми, които злоупотребяват с доверието на инвеститорите.

Нови регулации и консултации оформят бъдещето на крипто сектора

Великобритания предприема сериозни стъпки към създаването на цялостна регулаторна рамка за криптовалутния сектор. На 1 Май Финансовият регулатор започна широки консултации относно стейкинг услугите, кредитирането, заемите, посредническите дейности и децентрализираните финанси. Това представлява следващата важна фаза в оформянето на крипто правилата във Великобритания и показва желанието на властите да създадат балансирана регулаторна среда.

Министерството на финансите също представи проектозакон, който значително разширява надзора върху криптовалутните борси, емитентите на стабилни монети и децентрализираните платформи. Паралелно с това, HM Revenue & Customs обяви въвеждането на по-строги правила за отчитане, които ще влязат в сила от 1 Януари 2026 година. Според новите изисквания, криптовалутните платформи ще трябва да проследяват и предоставят подробна информация за своите клиенти, включително имена, адреси, данъчни идентификатори, история на сделките и обеми на транзакциите. Неспазването на тези изисквания ще води до глоби до 300 паунда на потребител.

Канцлерът Рейчъл Рийвс определи новия подход на правителството като "отворен за бизнес, затворен за измами" и обеща тясно сътрудничество с регулаторите в Съединените щати и Европейския съюз. Индустриалните групи приветстваха увеличената яснота, но настояват правителството да назначи специален пратеник за криптовалути, който да ускори прилагането на политиките и да привлече необходимите инвестиции за развитието на сектора във Великобритания.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙