Пакистан заделя 2000 мегавата за биткойн добив и предизвиква МВФ

Пакистан предприема смели стъпки в сферата на криптовалутите, като обявява мащабен план за разпределяне на 2000 мегавата електроенергия за биткойн добив и центрове за данни с изкуствен интелект. Материалите от сайта Cointelegraph разкриват, че тази инициатива вече е поставена под въпрос от Международния валутен фонд (МВФ), създавайки потенциално напрежение по време на текущите преговори за разширената финансова програма на страната.
Обявената през миналата седмица инициатива има амбициозната цел да привлече автономни миньори, блокчейн компании и организации, специализирани в изкуствен интелект, към пакистанския пазар. Това представлява съществена част от по-широката стратегия на страната за интегриране на цифровите активи в националната икономика.
Реакцията на МВФ и повдигнати въпроси
Международният валутен фонд реагира с явна загриженост относно пакистанския енергиен план. Според местното новинарско издание Samaa, фондът настоява за спешни разяснения от Министерството на финансите относно законността на криптодобива и планираното разпределение на електроенергия. Тези притеснения са особено основателни на фона на хроничния енергиен недостиг и сериозните фискални напрежения, с които Пакистан се сблъсква от години.
Особено обезпокоително за МВФ е фактът, че не е бил запитан предварително преди публичното обявяване на инициативата. Фондът поставя под въпрос не само правния статут на криптовалутите в Пакистан, но и потенциалните негативни въздействия върху тарифите за електроенергия и цялостното разпределение на ресурсите в страната. Високопоставен служител, пряко ангажиран в текущите преговори споделя:
"Има страх от по-нататъшни трудни преговори с МВФ по тази инициатива. Икономическият екип вече е изправен пред тежки въпроси, а този ход прави преговорите още по-сложни."
Текущи преговори и следващи стъпки
В момента делегацията на МВФ провежда виртуални дискусии с пакистански представители като част от продължаващите преговори за финансовата програма на страната. Очаква се фондът да насрочи отделна, специално посветена сесия за обсъждане на правителствения план за разпределяне на електроенергия за криптодобив и операции, свързани с изкуствен интелект.
Това разпределение на енергийни ресурси е само един елемент от амбициозната национална стратегия за интегриране на цифровите активи в икономиката на Пакистан. Ключов компонент в тази стратегия е създаването на Пакистанския орган за цифрови активи (PDAA), който получи официално одобрение от Министерството на финансите на 21 Май.
Пакистанският орган за цифрови активи
Новосъздаденият регулаторен орган PDAA ще има широк спектър от отговорности, включително регулиране на борсите за криптовалути, дигитални портфейли, стабилни монети (stablecoins) и децентрализирани финансови (DeFi) платформи. Освен това, институцията ще наблюдава процеса на токенизация на национални активи в съответствие с международно признати рамки, като тези на Работната група за финансови действия (FATF).
Това развитие следва значимия дебют на първия стратегически биткойн резерв на Пакистан, представен на престижната конференция Bitcoin Vegas 2025 миналата седмица. Това събитие категорично сигнализира за решителния завой на Исламабад към сферата на цифровите финанси.
Промяна в държавната политика
По време на конференцията Билал бин Сакиб, специален съветник по криптовъпросите на премиера Шехбаз Шариф, обяви стартирането на национален биткойн портфейл и потвърди категоричния ангажимент на правителството да подкрепя и развива сектора на цифровите активи.
Промяната в позицията на пакистанското правителство относно криптовалутите започна по-рано тази година с предложението за създаване на "Национален крипто съвет", представено през Февруари 2025 г. Този консултативен орган беше натоварен с разработването на цялостна регулаторна рамка за цифровите активи и привличането на чуждестранни инвестиции в бързо развиващата се крипто екосистема на страната.
Сред първите и най-значими предложения на Съвета бяха именно плановете за оползотворяване на излишната енергия за биткойн добив и операции на центрове за данни, както и изграждането на национален биткойн резерв като част от държавните активи.
Международна експертиза
В допълнение към тези амбициозни инициативи, пакистанското правителство демонстрира сериозни намерения, привличайки международна експертиза в лицето на Чанпън Джао, съосновател на една от най-големите криптоборси в света - Бинанс. Джао беше официално назначен за съветник на Националния крипто съвет през Април, като в тази си роля се очаква да предостави ценни насоки относно регулациите за криптовалути, развитието на блокчейн инфраструктурата и цялостното интегриране на цифровите активи в икономическата система на страната.
Въпреки категоричната подкрепа на правителството за криптосектора, предстоящите дискусии с МВФ ще бъдат решаващи за определяне на бъдещето на тази инициатива, особено в контекста на продължаващите предизвикателства пред енергийния сектор и финансовата стабилност на Пакистан.