Bitcoin $103,933.00 0.22%
Ethereum $2,602.55 2.13%
BNB $655.60 -0.16%
Solana $178.75 2.29%
XRP $2.58 1.66%
Dogecoin $0.24 2.72%
Toncoin $3.32 0.87%
TRON $0.28 3.61%
Cardano $0.82 1.66%
Avalanche $25.63 3.41%
Shiba Inu $0.0000159 1.25%
Price data by CoinGecko

Крипто скандал с Bankera за милиони от ICO в луксозни имоти

Луксозна къща.
Луксозна къща.Снимка: CryptoNovini.com

В светa на криптовалутите и блокчейн технологиите се разрази поредният скандал, който повдига сериозни въпроси относно прозрачността и етиката в индустрията. Основателите на криптофинтех компанията Bankera са обвинени в злоупотреба с инвеститорски средства. Информацията е от сайта CryptoNews, който представя задълбочено разследване по темата, разкривайки шокиращи детайли за движението на милиони евро.

Според нов доклад на Проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията (OCCRP), публикуван на 28 Април, близо половината от събраните при първоначалното предлагане на монети (ICO) през 2018 година средства са били преведени към банка във Вануату. Става въпрос за приблизително 50 милиона евро от общо 100-те милиона евро (или 114 милиона долара), привлечени от инвеститори.

Луксозните покупки на основателите

Разследването, базирано на изтекли фирмени документи и банкови извлечения, разкрива сложна схема за прехвърляне на средства. Банката във Вануату, която е била придобита от самите основатели на Bankera - Витаутас Каралевичус, Юстас Добиляускас и Мантас Моцкевичус, е предоставила заеми на стойност милиони евро на компании, които са тяхна собственост.

Тези средства впоследствие са били използвани за изграждането на впечатляващо портфолио от луксозни недвижими имоти. Сред придобивките се включват вила на Френската Ривиера и имоти от висок клас в Литва - страната, където компанията е основана. Според изтеклите документи, средствата не само са били прехвърляни чрез корпоративни заеми, но някои от тях са били директно насочени към основателите за "лична употреба".

Реакцията на обвинените

Адвокатите, представляващи тримата основатели, категорично отричат ICO кампанията да е била измамна по своята същност. Въпреки това, те предпочитат да не коментират конкретните транзакции, посочени в доклада на OCCRP, което поражда допълнителни съмнения относно легитимността на финансовите операции.

Bankera първоначално се представяше като "банката за ерата на блокчейн", обещавайки широк спектър от услуги, включително съхранение на криптовалути, възможности за търговия и различни инвестиционни продукти. Компанията привлече множество инвеститори със своето ICO, предлагайки атрактивни условия като намалени цени и седмични изплащания в BNK токени.

Неизпълнени обещания към инвеститорите

Реалността обаче се оказва далеч от обещаното. Според свидетелство на инвеститор, цитиран в доклада на OCCRP, изплащанията бързо са "спаднали значително под обещаното ниво", преди програмата за споделяне на приходите да бъде напълно преустановена през 2022 година.

Друго неизпълнено обещание е свързано с получаването на банков лиценз от Европейския съюз - нещо, което компанията все още не е постигнала, въпреки че това беше един от основните аргументи при набирането на средства.

Особено показателен е фактът, че въпреки впечатляващата сума от 100 милиона евро, събрана по време на ICO кампанията, настоящата пазарна стойност на BNK токена е едва 975 710 долара според данни на CoinGecko. Това драстично обезценяване поставя под въпрос не само управлението на компанията, но и цялостната ѝ бизнес стратегия.

Обща информация за криптовалутата Bankera.
Обща информация за криптовалутата Bankera.Снимка: CoinGecko

Регулаторни промени в криптосектора

Скандалът около Bankera съвпада с период на значителни промени в регулаторния подход към криптоиндустрията, особено в САЩ. Миналата седмица например, Комисията по ценни книжа и борси (SEC) подаде съвместно предложение с блокчейн компанията Dragonchain за прекратяване на текущия съдебен процес срещу фирмата.

След преизбирането на президента Доналд Тръмп и напускането на бившия председател на SEC Гари Генслър, комисията значително омекоти позицията си относно регулирането на криптовалутите. Новосъздадената Крипто работна група се фокусира върху изясняването на това кои цифрови активи не попадат под юрисдикцията на агенцията, като наскоро заяви, че повечето меме монети не се считат за ценни книжа.

Въпреки тези промени в регулаторната среда, случаят с Bankera подчертава необходимостта от по-голяма прозрачност и отчетност в екосистемата за набиране на средства в криптоиндустрията, за да бъдат защитени интересите на инвеститорите.

Още Новини
An unhandled error has occurred. Reload 🗙