Криптоборсата Gemini планира историческо IPO след регулаторни успехи

Gemini, известната борса за криптовалути, основана от близнаците Камерън и Тайлър Уинклвос, направи решителна стъпка към публичните пазари, като подаде поверително документи за първоначално публично предлагане (IPO). Според информация от Bloomberg News, криптокомпанията си сътрудничи с финансовите гиганти Goldman Sachs и Citigroup за подготовката на потенциалното листване. Въпреки че все още не е взето окончателно решение, източници близки до процеса споделят, че IPO-то може да се осъществи до края на тази година.
Краят на дългото разследване от SEC
Подаването на документите за IPO идва в стратегически момент след приключването на продължително разследване от Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC). Това разследване, което продължи цели 699 дни, струваше на Gemini десетки милиони долари за правни разходи и създаде значителна несигурност около бъдещето на компанията. Важен момент настъпи през Февруари, когато Камерън Уинклвос публично сподели официално писмо от SEC, потвърждаващо, че регулаторният орган няма да предприема никакви принудителни действия срещу борсата.

Разследването се задълбочи особено след като SEC издаде т.нар. предупреждение Wells notice преди 277 дни, което обикновено сигнализира за предстоящо съдебно дело. Интересното е, че регулаторът така и не предостави ясно обяснение защо изведнъж прекрати случая. Камерън Уинклвос първоначално реагира остро, обвинявайки SEC в "заплашване и тормоз" над криптоиндустрията като цяло, преди впоследствие да смекчи тона и да оттегли обвиненията си.
Новата криптополитика след срещата в Белия дом
Плановете за IPO на Gemini следват непосредствено след историческата среща в Белия дом, фокусирана върху криптовалутите, на която присъстваха братята Уинклвос заедно с други лидери от индустрията и политически фигури. Това събитие бележи фундаментална промяна в отношението на американското правителство към дигиталните активи, като президентът Доналд Тръмп демонстрира открита подкрепа за сектора.
Сред най-забележителните резултати от срещата е решението на администрацията на Тръмп да създаде национален резерв за биткойн, в който правителството ще съхранява конфискувани криптоактиви. Реакциите към тази инициатива са разнопосочни – някои представители на индустрията я възприемат като значима стъпка към легитимиране на криптовалутите, докато други я критикуват като символичен жест без реална субстанция, аргументирайки се, че правителството просто ще съхранява вече конфискувани активи, без да инвестира активно в закупуването на биткойн.
Финансовите експерти остават предпазливи
Въпреки ентусиазма на някои инвеститори относно идеята за национален биткойн резерв, финансовите специалисти запазват скептицизъм. Джарет Сайбърг, анализатор от TD Cowen, определи политиката като "компромисно решение", подчертавайки, че правителството няма намерение да инвестира проактивно в криптовалути. Този възглед получи подкрепа и от Едуин Грошанс от Compass Point, който нарече инициативата "безсмислена" поради отсъствието на законодателна рамка и възможността бъдещи администрации да я отменят.
Промяна в регулаторния подход
Решението на SEC да прекрати делото срещу Gemini представлява част от по-широка тенденция за отслабване на регулаторния натиск върху компаниите от криптосектора. През последните седмици комисията също оттегли обвиненията срещу Coinbase и прекрати разследването си срещу Uniswap, което ясно сигнализира за промяна в посока на дерегулация под новата администрация.
Бъдещето на Gemini след IPO
С премахването на регулаторните пречки, публичното предлагане на Gemini има потенциала да се превърне в едно от най-значимите в историята на криптоиндустрията. Борсата вече оперира на няколко ключови глобални пазара, включително Ню Йорк, Сингапур, Лондон и Дъблин. В края на 2024 година Gemini стратегически разшири дейността си във Франция, позиционирайки се предварително за новите европейски регулации за криптовалути, които наскоро влязоха в сила.
При успешно реализиране на IPO, Gemini ще утвърди допълнително позицията си като водеща борса за криптовалути в бързо развиващия се дигитален финансов сектор. Това листване може да постави началото на нова вълна от публични предлагания на криптокомпании, възползвайки се от подобрената регулаторна среда и нарастващия институционален интерес към дигиталните активи.