FTX стартира възстановяването на средствата, но критиките остават

След дълго чакане потребителите на фалиралата крипто борса FTX най-накрая виждат светлина в тунела. Този месец започна дългоочакваният процес по възстановяване на средствата към засегнатите клиенти, бележейки нова глава в една от най-значимите кризи в историята на криптовалутите.
Началото на възстановителния процес
Планът за реорганизация на FTX, одобрен през Октомври 2024 година, официално влезе в сила на 3 Януари 2025 г. Този план предвижда приоритетно възстановяване на средствата към потребители с кредити до 50 000 долара, като процесът трябва да приключи до Март 2025 г. За да получат своите средства обратно, клиентите трябва да подадат заявка през официалния уебсайт на борсата.
За изпълнението на този мащабен процес, FTX си партнира с две утвърдени имена в крипто сектора - Kraken и BitGo. Тези платформи вече са започнали да изпращат уведомления до засегнатите потребители и да обработват техните заявки за възстановяване.
Иновативни решения за потребителите
Kraken, една от избраните платформи за разпределение на активите, предлага интересна възможност на получателите на средствата. Борсата въвежда система от кредити за търговски такси (KFEE) до 105 долара за нови клиенти. Тази инициатива има за цел да улесни връщането на инвеститорите на крипто пазара, като им позволява да търгуват без допълнителни разходи за транзакции.
Предизвикателства и критики
Въпреки положителното развитие, планът за реорганизация среща сериозна критика от част от потребителската общност. Основното недоволство произтича от решението възстановяванията да се базират на цените на криптовалутите от ноември 2022 г., когато FTX обяви фалит. Предвид драматичното повишение на стойността на криптовалутите оттогава (например, биткойн е нараснал с над 5 пъти), много потребители смятат тази методология за несправедлива.
Планът предвижда 98% от потребителите да получат 119% от декларираната стойност на средствата им, но това не успокоява недоволството, породено от липсата на актуализация спрямо текущите пазарни цени.
Съдебни последици и присъди
Кризата с FTX доведе до сериозни юридически последствия за ръководството на борсата. Най-тежката присъда получи основателят Сам Банкман-Фрид - 25 години затвор и глоба от 11 милиарда долара. Други високопоставени служители като Карълайн Елисън и Райън Саламе също получиха присъди за участието си в измамата.
Интересен е случаят с Нишад Сингх и Гари Уанг, които избегнаха затвора благодарение на сътрудничеството си с разследващите органи. Междувременно, Банкман-Фрид се опитва да обжалва присъдата си.
Мащаб на възстановяването
Общата сума, която FTX трябва да разпредели към потребителите, възлиза на приблизително 16 милиарда долара. Това прави процеса един от най-мащабните в историята на криптовалутния сектор.
Поуки и последствия за индустрията
Случаят с FTX има дълготрайни последици за целия крипто сектор. От една страна, той подчертава спешната нужда от по-строги регулации за предотвратяване на подобни измами в бъдеще. От друга страна, случаят служи като сериозно напомняне за рисковете, свързани с криптовалутните инвестиции и борси.
Заключение
Започването на процеса по възстановяване на средствата бележи важна стъпка към приключването на сагата FTX. Въпреки че много потребители ще получат обратно значителна част от инвестициите си, начинът на изчисляване на възстановяванията и цялостното управление на кризата оставят горчив привкус. Случаят несъмнено ще остане като важен урок за необходимостта от по-добър надзор и регулация в криптовалутния сектор.