Най-обещаващите RWA крипто проекти за дългосрочни инвеститори

RWA (Real World Assets) секторът в крипто пространството бележи бурен растеж през последните години. Подкрепен от институционални инвеститори като BlackRock, този пазар в момента се оценява на внушителните 37 милиарда долара.

Прогнозите сочат, че до края на 2025 г. стойността му ще достигне 50 милиарда долара, а до 2030 г. – невероятните 30 трилиона долара. Нека разгледаме някои от най-обещаващи проекти в тази сфера, които представляват отлична възможност за дългосрочни инвестиции.
Водещите проекти в RWA сектора
Mantra – мостът между традиционните и децентрализираните финанси
Mantra, представена чрез токена OM, заема лидерска позиция в RWA сектора, отстъпвайки само на Chainlink, който осигурява базовата инфраструктура за RWA проектите. Уникалното при Mantra е, че платформата е насочена едновременно към институционални и индивидуални инвеститори, работейки върху собствена мрежа от първи слой, специално разработена за операции с реални активи.
Като част от екосистемата на Cosmos, Mantra предлага интересен преход от първоначалния си ERC-20 формат към собствена блокчейн мрежа. Това става чрез еднопосочен мост, който позволява прехвърляне на ERC-20 OM токени към мрежата на Mantra. В платформата инвеститорите могат да залагат или обменят различни токени, включително OM, както и OSMO, ATOM, USDC и други.
Важно е да се отбележи, че преди да започнете търговия в Mantra, трябва да преминете през KYC (Know Your Customer) или KYB (Know Your Business) процедура. Този регулаторен подход позволява търговия с регулирани активи и гарантира съответствие с финансовото законодателство. По този начин Mantra успешно изгражда мост между традиционните финанси (TradFi) и децентрализираните финанси (DeFi), предоставяйки на клиентите възможност за взаимодействие с криптовалути и фиатни пари, както върху блокчейн, така и извън него.
В момента, цената на OM е около 7.62 долара, а пазарната капитализация достига над 7 милиарда долара. Токеномиката на проекта включва безкрайно предлагане, което не е идеално от инвестиционна гледна точка. Общото количество токени е 1.8 милиарда, като 927 милиона от тях са в обращение.
Ondo Finance – амбициозен играч с институционална подкрепа
Ondo Finance (ONDO) се нарежда на второ място след Mantra в класациите на RWA проектите. През последните месеци компанията демонстрира изключителна активност, организирайки Ondo Summit в Ню Йорк, където беше представена платформата Global Markets. Тази иновативна система позволява токенизация на традиционни финансови инструменти като акции, облигации и борсово търгувани фондове (ETF).
Друго важно постижение е пускането на собствена мрежа от първи слой, Ondo Chain, която разширява технологичните възможности на проекта. Особено внимание заслужава стратегическото партньорство с DeFi платформата на Тръмп, WLFI, която вече е инвестирала 5 милиона долара в ONDO токени.
Институционалното признание на Ondo продължава с работата им с фонда BUIDL на BlackRock и поканата за участие в дискусия с Комисията за търговия с фючърси (CFTC) на САЩ. Тези връзки с традиционните финансови институции и регулатори подчертават легитимността и дългосрочния потенциал на проекта.
Към момента цената на ONDO е около 1.18 долара, с пазарна капитализация от 3.74 милиарда долара. От общо 10 милиарда токена, 3.16 милиарда са в обращение.
Plume Network – новото име в RWAFi
Plume Network, чийто токен PLUME функционира от началото на 2024 г., въвежда концепцията за RWAFi (Real World Assets Finance) и развива бързо растяща екосистема от взаимосвързани проекти. Сред тях се открояват Credbull, специализиран в областта на частните кредити, Paxos, фокусиран върху изграждането на инфраструктура, и Nest, предлагащ институционална доходност от реални активи.
Една от най-интересните разработки на Plume е пазарът за прогнози Cultured, където потребителите могат да правят предположения за бъдещите цени на различни активи – от валутни двойки и акции до криптовалути. Функционирането на тази платформа се осигурява от т.нар. оракули – технологии, които свързват блокчейн мрежата с данни от реалния свят. Тук важна роля играе продуктът Nexus, който е разработен от компанията и работи съвместно с оракули като Supra, SEDA и Stork, осигурявайки надежден поток от данни. С негова помощ кредитните рейтинги и финансовите индикатори са достъпни чрез блокчейн технологията.
Clearpool – децентрализирано кредитиране за институции
Clearpool (CPOOL)предлага иновативен децентрализиран пазар за кредити. Стартирал първоначално през 2022 г. върху Етериум мрежата, днес проектът е достъпен на общо осем различни блокчейна. Основното предимство на Clearpool е, че предоставя на институционалните заемополучатели достъп до необезпечени заеми – нещо, което традиционно е трудно постижимо в децентрализираните финанси.
Наскоро Clearpool разшири дейността си чрез пускането на собствена мрежа от втори слой, наречена Ozean. Изградена върху Optimism блокчейна, Ozean е фокусирана върху предоставянето на доходност от реални активи и, подобно на повечето проекти в RWA сектора, е разработена с оглед на съответствието с финансовите регулации.
Текущата цена на CPOOL е около 0.21 долара, с пазарна капитализация от 156 милиона долара. От общо 1 милиард токена, 729.9 милиона са в обращение. Историческият максимум на токена е бил 2.55 долара, което подчертава значителния потенциал за растеж – достигането на предишния връх би означавало увеличение на цената от над 10 пъти.
Бъдещето на RWA сектора
Растящият интерес към RWA проектите от страна на институционални инвеститори като BlackRock е силен индикатор за потенциала на този сектор. Чрез токенизация на реални активи, блокчейн технологията позволява по-голяма ликвидност, фракционна собственост и по-ефективно управление на традиционни инвестиции.
С прогнозираното нарастване на сектора до 30 трилиона долара до 2030 година, RWA проектите представляват едни от най-обещаващите дългосрочни инвестиционни възможности в крипто пространството. За разлика от чисто спекулативните токени, тези проекти имат реална стойност, подкрепена от физически активи или парични потоци, което ги прави по-устойчиви на пазарни колебания.
Внимателният избор на проекти с ясен бизнес модел, институционална подкрепа и съответствие с регулациите може да осигури на инвеститорите значителна възвръщаемост в дългосрочен план, едновременно с по-ниско ниво на риск в сравнение с традиционните криптовалути.