Стабилните монети бързо променят глобалната финансова система

Стабилните монети се превръщат във все по-значима част от глобалната финансова система, като бележат забележителен ръст през последните години. Според технологичния инвеститор Чамат Палихапития, те представляват едно от най-важните явления в криптовалутния свят след Биткойн. Информацията е от сайта Benzinga, който предоставя задълбочен анализ на този бързо развиващ се пазар и неговото въздействие върху традиционните финансови системи.
Във Вторник Палихапития направи впечатляващо наблюдение, че седмичните обеми на транзакции със стабилни монети вече надхвърлят тези на платежния гигант Visa Inc.

Това твърдение се подкрепя от скорошен доклад на компанията за управление на активи Bitwise, който показва драстичното нарастване на обема на стабилните монети от едва 11% от общия обем на Visa през 2020 г. до надминаване на платежния гигант през 2024 г.

Стремителен възход на стабилните монети
Този впечатляващ ръст кара Палихапития да определи стабилните монети, обвързани с американския долар, като "второто ключово приложение" в криптовалутното пространство след Биткойн. Сред най-известните представители на тези стабилни монети са Tether и USD Coin, които запазват стабилна стойност благодарение на обвързването си с американската валута.
Палихапития отбелязва няколко ключови фактора, които са допринесли за експлозивния растеж на пазара на стабилни монети. Сред тях са стартирането на платформата за токенизирани активи на Visa, пилотният проект за стабилни монети на Stripe и новите функционалности на Mastercard, позволяващи на потребителите да извършват разплащания със стабилни монети. Тези инициативи от страна на традиционни финансови институции показват нарастващото приемане и интеграция на криптовалутите в съществуващата финансова инфраструктура.
Перспективи за бъдещ растеж
Според прогнози на мултинационалната банка Standard Chartered, пазарът на стабилни монети ще продължи да расте с впечатляващи темпове. От сегашната си стойност от около 230 милиарда долара, той се очаква да достигне невероятните 2 трилиона долара до края на 2028 г. Това разширяване потенциално ще генерира допълнително търсене на американски държавни ценни книжа в размер на 1,6 трилиона долара.
Нарастващата значимост на стабилните монети привлича вниманието и на най-високите политически нива. Президентът Доналд Тръмп наскоро призова Конгреса да приеме законодателство за регулиране на стабилните монети, подчертавайки необходимостта от ясни правила, които да насърчават иновациите в криптовалутния сектор.
Регулаторна перспектива
Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) вече е заявила своята позиция относно стабилните монети. Според регулатора, тези криптовалути, които са напълно обезпечени с физически американски долари или нискорискови, краткосрочни ликвидни инструменти и могат да бъдат изкупени в съотношение 1:1 с американския долар, ще бъдат класифицирани като "неценни книжа". Това решение създава по-голяма яснота относно регулаторната рамка, в която ще функционират стабилните монети.
Междувременно, акциите на Visa продължават да показват добри резултати на фондовия пазар въпреки конкуренцията от страна на криптовалутите. В Понеделник те затвориха с 0,70% нагоре при цена от 337,51 долара по време на редовната търговска сесия, демонстрирайки положителна инерция и качествени показатели в момента на отчитане.

Нарастващото значение на стабилните монети и тяхното интегриране в съществуващата финансова система представлява значителна промяна в глобалните финанси, обединявайки традиционните платежни методи с иновативните решения на блокчейн технологията.