Русия въвежда регистър за контрол на нелегалния криптодобив

Руското Министерство на енергетиката предприема решителни мерки за справяне с незаконния криптодобив и свързаните с него данъчни измами. Правителството официално обяви създаването на национален регистър на машините за криптодобив, който има за цел да идентифицира нерегистрирани миньори и системи, които незаконно консумират електроенергия от националната мрежа. Информацията, публикувана на сайта Cointelegraph, разкрива, че този ход е част от по-широка стратегия на руските власти за регулиране на бързо развиващата се индустрия за добив на криптовалути, която през последните години се превърна в значителен консуматор на електроенергия в страната.
Държавният вестник "РИА Новости" съобщи в Петък, че Министерството на енергетиката, Федералната данъчна служба и Министерството на цифровото развитие на Русия са разработили съвместно този регистър и са го изпратили в регионите, където е отчетена повишена активност на криптодобив. Това сътрудничество между различни правителствени агенции подчертава сериозността, с която руските власти подхождат към проблема с нерегистрираните и нелегални операции за добив на криптовалути.
Ниска степен на данъчно съответствие
Проблемът с регистрацията на криптомайнинг операциите в Русия е значителен. Според изявление на Иван Чебесков, официален представител на руското финансово министерство, направено през Юни, въпреки въвеждането на законодателство, регулиращо криптодобива, едва 30% от миньорите са се регистрирали официално във Федералната данъчна служба до края на 2024 година. Това означава, че около 70% от операциите продължават да функционират в сивата зона на икономиката, избягвайки данъчно облагане и потенциално създавайки проблеми за енергийната инфраструктура на страната.
Чебесков също отбеляза, че министерството активно работи по мерки, които да привлекат останалите 70% към легалния сектор. Тези усилия са част от по-широката стратегия на руското правителство да трансформира криптодобива от неформален и нерегулиран сектор в легитимна индустрия, която допринася за икономиката чрез данъчни плащания и се развива в съответствие с енергийните възможности на страната.
Легализиране на индустрията
Заместник-министърът на енергетиката Петър Конюшенко описва националния регистър като важна стъпка към "легализиране на индустрията и намаляване на незаконното потребление" на електроенергия. В интервю за "РИА Новости", той подчертава ползите от създаването на такъв регистър:
"Създаването на такъв регистър ще позволи точното идентифициране на потребителите, използващи електроенергия за нуждите на добива. Това е необходимо за прилагането на специални регулации и данъчно облагане към тях."
Всъщност, Министерството на енергетиката на Русия за първи път обяви плановете си за създаване на национален регистър на машините за криптодобив и свързаното с тях оборудване още през Февруари. Първоначалната цел беше да се подпомогне прилагането на забрани за добив в региони, където тази дейност е ограничена поради енергийни съображения.
Законодателни промени и забрани
Руското правителство започна прилагането на цялостен закон, регулиращ криптодобива, през Ноември миналата година. Този закон въведе ясни правни дефиниции за дейностите, свързани с добива на криптовалути, и установи изисквания за бизнес регистрация на компаниите, ангажирани в този сектор.
Освен това, правителството въведе забрана за криптодобив в 10 руски региона за период от шест години, както съобщи държавната информационна агенция ТАСС на 24 Декември. Тази забрана включва както дейността на миньорски пулове, така и индивидуалния криптодобив, и ще остане в сила до 15 Март 2031 година. Основната цел на тази мярка е да се предотвратят прекъсвания на електрозахранването в региони, където енергийната инфраструктура не може да поддържа допълнителното натоварване, създадено от енергоемките операции за криптодобив.
Повишаване на санкциите
В допълнение към създаването на регистър и въвеждането на регионални забрани, руските власти работят и върху засилване на наказателните мерки срещу нелегалния криптодобив. На 9 Юни "Форбс Русия" съобщи, че Министерството на цифровото развитие разработва нов законопроект, който предвижда значително увеличение на глобите за незаконни операции по криптодобив.
Според предложения законопроект, максималният размер на глобите ще бъде увеличен до 2 милиона рубли (приблизително 25 500 долара), което представлява десетократно увеличение в сравнение с настоящите 200 000 рубли (около 2534 долара). Това драстично повишаване на финансовите санкции цели да създаде силен възпиращ ефект срещу нелегалните операции и да насърчи спазването на законовите изисквания.
Конкретни случаи на правоприлагане
Руските власти вече демонстрират активен подход в борбата срещу незаконния криптодобив, като от началото на годината са проведени няколко успешни операции за разкриване на нелегални миньорски ферми.
На 19 Юни официален представител на руското Министерство на вътрешните работи съобщи за разкриването на миньорска ферма, скрита в гаражен комплекс в град Батайск. Подобен случай беше регистриран и на 14 Юни, когато руските власти затвориха необичайна операция за криптодобив, скрита в камион, който нелегално е източвал електроенергия от село в Прибайкалския регион.
Тези случаи илюстрират изобретателността на нелегалните миньори и подчертават необходимостта от всеобхватна система за мониторинг и контрол, каквато представлява новият национален регистър.
Създаването на този регистър и засилването на правоприлагането в сектора сигнализират за решимостта на руското правителство да установи баланс между развитието на криптодобивната индустрия и защитата на националната енергийна инфраструктура, като същевременно осигури справедливо данъчно облагане на участниците в този бързо развиващ се сектор на дигиталната икономика.